Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar José Saramago’nun yaşamı üzerine kurulu José ve Pilar adlı film  84. Oscar Ödülleri için Portekiz’in aday filmi oldu. Film New York’taki ünlü MoMA –Museum for Modern Arts’ta (Modern Sanatlar Müzesi) bugün gösteriliyor ve böylece New York’ta gerçekleştirilen ve 26 Ekim’de başlayan Saramago haftasını kapatan etkinlik oluyor. Dünyanın en seçkin yazarlarından biri olan yazara saygı niteliğindeki hafta boyunca New York’ta sergiler açıldı, konuşmalar yapıldı ve konserler verildi.

José ve Pilar filmi halktan da eleştirmenlerden de olumlu notlar aldı. Filmin yapımcısı Almodovar Kardeşler ile Brezilyalı yönetmen Fernando Meirelles.

Ünlü Variety Dergisi’nde  film hakkında, “O kadar özenle hazırlanmış ki kimi zaman insana kurmaca gibi geliyor,” denmiştir. El Pais gazetesinde ise filmden, “Tutkulu ve olağanüstü” diye söz edilmiştir. Film Brezilya Film Akademisi tarafından verilen En İyi Belgesel, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Film Müziği Ödülü’nü almıştır.

MoMA’daki gösterim, José Saramago’ya saygı etkinliğinin doruk noktası olmuştur. Bu yıl ilk kez iki ülke yabancı dilde en iyi filmleriyle adaylıklarını koymuşlardır. Almanya’dan Wim Wender Pina ile ve Portekiz’den Miguel Gonçalves Mendes José ve Pilar ile.

José Saramago’nun Türkiye’deki son yayıncısı olan Kırmızı Kedi Yayınevi bu vesileyle yazarla ilgili sürpriz bir haberi de duyurmak ister:

Yazarın ölümünden sonra geride  kalan belgeleri arasında hiç yayınlanmamış bir romanı bulunmuştur. Türkçeye Çatı Penceresi diye çevirebileceğimiz bu roman yakında Kırmızı Kedi  Yayınevi tarafından Saramago okurlarına sunulacaktır.

Aşağıda New York’taki etkinlikle ilgili link’i bulabilirsiniz.

http://www.josesaramago.org/detalle.php?id=1414#programa