Anadolu’nun bin bir zenginlikle dolu topraklarında bir kâşif heyecanıyla gezen Yolculuk, bu toprakların bilinen bilinmeyen tüm güzelliklerini, değerlerini, kültürünü gün yüzüne çıkarıyor, kendi insanıyla yeniden buluşturuyor. Bu, kimi zaman yok olmaya yüz tutan bir zanaat kimi zamansa eşsiz bir doğal güzellik ya da özgün bir kültür olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye Defteri: İki Kıtanın ve İki Denizin Sarayı – Topkapı Sarayı

İki denizi ve iki cihanı birleştiren Fatih Sultan Mehmed’in, fethettiği şehrine en güzel armağanı olan Topkapı Sarayı, herkesin zihnine bir başka köşesiyle kazınıyor. Bazen boş, karanlık labirentlere çıkarıyor zihni insanı, bazen konuşma yasağının başladığı sus pus olunan kapılara; çiniler, porselenler, mücevherler, kaftanlar, değerli dokumalar çıkıyor bazen insanın karşısına, bazen en ince ayrıntısı düşünülmüş ritüeller, kutlamalar, dualar, bayramlar, merasimler, inanışlar… Neredeyse dört asır boyunca, tek bir sülaleden gelen 36 padişahın yönettiği bir dünya imparatorluğunun merkezi olan Topkapı Sarayı, Fatih’in fethettiği şehre bıraktığı en güzel armağan.

Link: http://bit.ly/x1xztE

Yol Üstü: Bir Fısıltının Peşinde – Palu

Murat Nehri’nin menderesler çizdiği bir düzlükte yüzlerce yıl önce kurulan Palu; Urartu, Selçuklu ve Osmanlı’dan izler taşıyor. En parlak yıllarını yaşadığı Urartu Kralı Menua döneminde başkent olan Palu’nun tarihî kalıntıları, bugün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Binlerce yıllık Urartu mirası Palu Kalesi, Cemşit Bey Camii ve Külliyesi, Ulu Camii, Çarşı Hamamı, tarihî Palu Köprüsü ve kilise kalıntılarıyla Palu, geçmişin görkemli günlerinden izler taşıyor.

Link: http://bit.ly/yBUfh5

 

Uzak Menzil: Haflinger’lara Selam Kayağa Devam – Sonnenkopf

Avusturya’nın en ünlü kayak merkezlerinden Sonnenkopf, Alp Dağları’nın İsviçre sınırı yakınlarındaki 1000 ile 2300 metre yükseklikleri arasında yer alıyor. Bu bölge Avusturya’ya özgü Haflinger cinsi atların da anavatanı. Bu atlar kışları kayak merkezleri yakınlarındaki ahırlarında kalıyor, yazları da yemyeşil yaylalarda özgürce koşuyor.

Link: http://bit.ly/y5637T

Röportaj: İstanbul’un Son Domuz Kasabı – Lazari Kozmaoğlu

2 bin senedir Anadolu topraklarında yaşayan Karamanlı Kozmaoğlu ailesi, 1968 yılında Ayazağa’da açtıkları ilk dükkânlarını şimdilerde Dolapdere’de yaşatıyor. Bugün Lazari Kozmaoğlu ve Kozma Kozmaoğlu tarafından işletilen kasap, Türkiye’nin son domuz ürünleri imalatçısı.

Link: http://bit.ly/wbffPb

 

Özgün Konu: Kültürel Direnişin Renkli Dili – Manga

Hem Türkiye’de hem de dünyada geniş okur kitlelerine sahip olan manga’nın, 12. yüzyılda tapınak duvarlarında başlayan serüveni, Japon halkının küllerinden yeniden doğuşunu anlatıyor ve Japon kültürüne ışık tutuyor. Bir dönem yaşamın en önemli aracı olan manga, kimi zaman eğitim ve eğlence, kimi zamansa toplumsal dönüşüm aracı olarak toplumun şekillendirilmesinde etkin bir rol oynadı.

Link: http://bit.ly/zT72Px

 

 

Ayrıca Feyza Hepçilingirler, Mehmet Ali Kılıçbay gibi yazarlarımız keyifli konulara yer verirken; “Endemik Bitkiler”, “Sine Yorum”, “Sayfalarda Yolculuk”, “Astroloji”, “Sağlık Koçu”, “Fotoğraf Teknikleri”, “Çevre Günlüğü” gibi sayfalarda da uzman yazarlarımız, alanlarıyla ilgili bilgiler paylaşıyor.

 

Aktüel konulara dair haberlere yer verdiğimiz “Güncel” ve “Doğadan Kültüre” sayfalarının yanında Yolculuk’ta pek çok tanıtım sayfası da yer alıyor; birbirinden farklı blog’ları tanıtan “Blog Arkası”, ilginç tasarımlar yer veren “Yaratıcı Fikirler”, yeni çıkan film DVD’lerinin ve müzik albümlerinin tanıtıldığı “Vitrindekiler”, gezilerimizin kamera arkasından karelerin yer aldığı “Objektif”, sıra dışı sitelere yer verdiğimiz “İnternet Gezgini” ve fazlası Yolculuk’ta sizi bekliyor.